Autor Wątek: Trzy Korony i Sokolica  (Przeczytany 1155 razy)

Błażej

• Administrator
  • Nowy użytkownik
    • Email
Trzy Korony i Sokolica
« : Luty 13, 2010, 02:09:39 »
     Nie trzeba chyba długo zachęcać do podejścia na te niezwykle malownicze góry. Sokolica to umiejscowiony na wysokości 747m.n.p.m w tzw. Pieninkach szczyt porośnięty bukowo-jodłowym lasem z reliktowymi sosnami (po 500 lat) na szczycie. Wyjątkowo przepastny uskok 310 m. po stronie przełomu Dunajca nie pozostawia złudzeń, miejsce, nie należy do bezpiecznych... Mocno osadzone metalowe poręcze, mają zapewnić skuteczną ochronę, ale nogi i tak się gną, zważywszy na nierówne podłoże z wapienia rogowcowego "Bardzo trudną technicznie południową ścianą Sokolicy po raz pierwszy w 1960 r. wspięli się krakowscy wspinacze: Roman Łazurski i Jerzy Potocki". Ponadto niezwykle malowniczy widok rozpościera się w kierunku Pienin Środkowych, Małych Pienin, Magury Spiskiej, Tatry Bielskich i Wysokich.
     Mam dosłownie przed oczami gładką, miejscami niemal wyświechtaną leśną ścieżkę, z prześwitami na panoramki po stronie polskiej. Obecnie są tam już liczne oznaczenia turystyczne i tablice informacyjne. Można nawet natknąć się na ławkę. Ostatnie, mocno poszarpane podejście jest już płatne, ale za te grosze i tak warto podejść. Trzeba jedynie uważać na niespodziewane burze, które w tym miejscu są szczególnie niebezpieczne.

Trzy Korony z kolei to najwyższy szczyt Pienin złożony z pięciu pomniejszych turni: 
    "* Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.
    * Płaska (Plaska) Skała – 950 m n.p.m. Na południowy wschód od Okrąglicy.
    * Nad Ogródki – 940 m n.p.m. Na południowy zachód od Okrąglicy. Od 1933 stał tutaj obsługiwany przez pustelnika totalizator opadowy
    * Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p.m. Gnieżdżą się w niej rzadkie ptaki pomurniki.
    * Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. Z niej dawniej, przed udostępnieniem wierzchołka, oglądano panoramę." (wikipedia)
     Tutaj również daje o sobie znać niemała, bowiem ok. 500-metrowa przepaść. I tu również można zaobserwować nielichy horyzont: Pieniński Park Narodowy, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską, a nawet Babią Górę (63 km.) Ponoć natknąć się tu można na rzadkiego pienińskiego motyla - niepylaka apollo :) Na tych właśnie szlaku testowałem za znajomymi z liceum swoją właściwą kondycję, wytrzymałość i życzliwość zarazem, a miejsce rzeczywiście w pamięć się"wryło". :D
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:09:28 wysłana przez Admin »
"To moja droga z piekła do piekła
W przepaść na łeb na szyję skok!
"Boskiej Komedii" nowy przekład
I w pierwszy krąg piekła mój pierwszy krok!..."
"...Do piekła! Do piekła! Do piekła!
Nie mam czasu na przejażdżki wiedźmo wściekła!"

maxior

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Trzy Korony i Sokolica
« Odpowiedź #1 : Kwiecień 24, 2018, 03:27:45 »
Chciałbym wkońcu zobaczyć trzy korony :D coś pięknego :D

Memka

• Nowy użytkownik
  • *
Odp: Trzy Korony i Sokolica
« Odpowiedź #2 : Maj 22, 2018, 10:52:42 »
a polecacie jakieś noclegi w tamtej okolicy? :)
Dowiedz się więcej o leku Curacne na trądzik http://zaczerwienionaskora.pl/lek-curacne-w-walce-przeciw-tradzikowi/