Autor Wątek: Akcje weekendowe w Tatrach  (Przeczytany 1728 razy)

Maciek

 • Administrator
 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
  • Email
Akcje weekendowe w Tatrach
« : Lipiec 02, 2010, 07:15:19 »

Zaczynamy „Akcje weekendowe w Tatrach”! Potrwają one od połowy lipca od połowy września, a nawet może i ciut dłużej :D. Akcje skierowane są do osób, które z najróżniejszych powodów nie miały jak chodzić czy wspinać się w Tatrach - wyłącznie po szlakach turystycznych lub też, w ogóle nie byli w Tatrach, ewentualnie tylko z dolin czy Zakopanego podziwiali nasze i słowackie szczyty, choćby w dzieciństwie czy liceum.

Chcielibyśmy pomóc profesjonalnie, bezpiecznie, ale i ogromną frajdą, wejść takim osobom na np. jakąś cześć Orlej Perci od choćby żółtym szlakiem Granat Skrajny 2225 m n.m.p., a potem czerwonym (Orlą Percią) na Kozi Wierch 2291 m n.p.m. przez słynne Czarne Ściany, albo odcinek zielonym, unikatowym szlakiem na Zadni Granat 2240 m n.p.m, a potem na kultową Przełęcz Krzyżne 2112 m n.p.m. przez Orlą Basztę no i Buczynowe Turnie. Już sama Orla Perć dostarcza dużo emocji, a przecież jest zielony, trudny technicznie, niemal pionowy szlak z nad Morskiego Oka przez Czarny Staw, monumentalną grań Kazalnicy, Bandzioch, Krawędź Kazalnicy na Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem 2307 m n.p.m.

W Tatrach Słowackich chcielibyśmy się skupić na wspólnym wejściu na Małą Wysoką (Vychodna Vysoka) o imponującej wysokości 2429 m n.p.m. To bardzo ważna góra, na którą można wejść żółtym szlakiem z Polskiego Grzebienia (Pol’sky Hreben) 2200 m n.p.m a na tą przełęcz można się udać zielonym szlakiem Doliną Wielicką przez Śląski Dom (Silezky Dom) no i w towarzystwie pięknych ścian Granatów, ale Wielickich no i tak blisko wschodniej ściany Króla Tatr jak to tylko możliwe. Widać poszczególne drogi taternickie na Gerlach podczas podchodzenia na „nasz” grzebień. Dodamy, że z Małej Wysokiej Gerlach, ale i Łomnica czy Lodowe Szczyty po prostu są na wyciągnięcie ręki… Cudny widok!

Dla mniej bojowo nastawionych, ale ciekawych bardzo atrakcyjnych dróg, tyle, że w Tatrach Zachodnich, mamy Rochacze: Płaczliwy i Ostry 2072 m n.p.m. wraz z Wołowcem 2063 m n.p.m., już po polskiej stronie. Może i warto wejść na Bystrą 2248 m n.p.m., która jest najwyższą górą w Tatrach Zachodnich, a wspomniane Rochacze, najtrudniejsze technicznie do przejścia. Liczymy także na Wasze pomysły i propozycje! :D

Szczególnie podczas weekendów sąsiadujących w drugim i trzecim tygodniu sierpnia kiedy to całe szefostwo będzie przebywać w Tatach Wysokich i aklimatyzować, choćby na ukrytym Ganku czy dostępnym turystycznie Kościelcu, przed wielowyciągową wspinaczką na pewną bardzozacną górę(…). Podczas aklimatyzacji możecie się dołączyć do nas.

Poza tym okresem, to w praktycznie wszystkie  weekendy od połowy lipca do połowy września czekamy na propozycje, które wyjadą właśnie od Was, gdzie chcielibyście wejść?
Możecie to zrobić telefonicznie czy mailowo, albo i poprzez nasze forum zgłaszając tam swój pomysł - do czego gorąco zachęcamy. Oczywiście także i my będziemy publikować w aktualnościach forum COG co następuje w ciągu tygodnia. Warto mieć więc oczy i uszy otwarte.

Będziemy bardzo wdzięczni za współfinansowanie transportu między kwaterą, gdzie będziemy spać, a parkingiem przy szlaku, gdzie będziemy zostawiać auto(a). Oczywiście istnieje możliwość zabrania kogoś ze Śląska na terenie Śląska, ale i Kielc, Krakowa czy Rzeszowa z centrum Krakowa do Zakopanego, Jurgowa, Popradu czy Nowej Leśnej. Po wprowadzeniu euro przez Bratysławę, zdecydowanie taniej jest nocować w Polsce. Kwestia uzgodnienia. Jesteśmy także bardzo chętni na Wasze kontakty kwaterunkowe na Podhalu czy Spiżu! W przypadku gór na Słowacji proszę sobie  kupić sobie w Polsce „Ubezpieczenie Turystyczne” na okres całego pobytu u naszych sąsiadów, nawet jak noclegi będą w Polsce!

Żeby było jasne, za wyjątkiem aklimatyzacyjnego Ganku, wszystkie pozostałe góry, przełęcze będą zdobywane wyłącznie znakowanymi szlakami. Po za tym, na każdej wycieczce będzie na pewno mniej niż 10 osób razem z pełniącym obowiązki przewodnika. W praktyce będzie między 5, a 7 osób maksymalnie. Musimy trzymać się litery prawa TPN i TANAPu. Zachęcamy do kontaktu z nami, odwagi i rozwagi w Tatrach no i do zobaczenia w górach! Czekamy na propozycje.  ;)


 
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:13:58 wysłana przez Admin »

Maciek

 • Administrator
 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #1 : Lipiec 29, 2010, 09:04:39 »
Wygląda wstępnie, że po 10 sierpnia będą wypady w Tatry Wysokie (nasze i sąsiadów), a we wrześniu, a nawet i w październiku, Tatry Zachodnie. Super!  8)
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:14:11 wysłana przez Admin »

Maciek

 • Administrator
 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #2 : Sierpień 11, 2010, 12:16:28 »
Od 12 do 17 sierpnia włącznie jest generalny wypad w Tatry największą grupą osób!  ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:14:14 wysłana przez Admin »

Błażej

 • Administrator
 • Nowy użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 12
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #3 : Sierpień 18, 2010, 03:21:09 »
Kilka fotek z Muzeum Tatrzanskiego w Zakopanem do pobrania: http://www.cog.org.pl/download/muzeum_tatrzanskie_2010.rar ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:14:19 wysłana przez Admin »
"To moja droga z piekła do piekła
W przepaść na łeb na szyję skok!
"Boskiej Komedii" nowy przekład
I w pierwszy krąg piekła mój pierwszy krok!..."
"...Do piekła! Do piekła! Do piekła!
Nie mam czasu na przejażdżki wiedźmo wściekła!"

Maciek

 • Administrator
 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #4 : Wrzesień 01, 2010, 09:12:33 »
No, w/w wypad sierpniowy przejdzie do historii, a to, że spotkaliśmy i inne grupy znajomych, też będzie napisane w podsumowaniu akcji pod koniec października. Póki co, ciąg dalszy akcji od 15 września do 24 października! Do dzieła  ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:14:24 wysłana przez Admin »

Maciek

 • Administrator
 • Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
  • Email
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #5 : Październik 12, 2010, 06:51:47 »
Czas zakończyć tegoroczne „Akcje weekendowe w Tatrach”. Już pod koniec sierpnia spadł w górach śnieg, no i mimo w październiku dość dobrej pogody, biały puch i lód już tam pozostał. Miejmy nadzieję, że rok we wrześniu uda się przeprowadzić także drugą część „Akcji”, bo, że w sierpniu będzie pierwsza, to bardzo prawdopodobne :D. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym, którzy z nami byli w Tatrach w sierpniu, jak i tym, którzy się starali, choć nie wyszło, albo byli w troszkę innym terminie i duchem nas wspierali przekazując bardzo cenne wskazówki.

Bez wątpienia pod względem profesjonalizmu sprzętu i wyposażenia jakie mieliśmy, tegoroczne, premierowe „Akcje” na pewno przejdą do historii. Jaskinie, ale i kilkukrotne schodzenie z grani, ściany, z różnych powodów, praktycznie niemal jak po zmroku, na pewno pokazały  jak ważne są dobre czołówki i baterie! Oczywiście kremy, okulary, czapki i rękawiczki podczas tych upałów też się przydały  ;).

Kościelec Wielki zdobyty, praktycznie mocnym popołudniem, pozwolił nam nacieszyć się prywatnością i pięknym wieczornym widokiem na Tatry. Jedni marzyli o tej górze latami, inni przełamywali własne obawy, czy głupie stereotypy. Tu wielkie podziękowania dla Błażeja i uznanie dla Adama! Bez wątpienia także i Orla Perć odcinek I (1/2II i III wg TPN) od Zadniego Granatu przez Pośredni, Skrajny, Orlą Basztę, Igły, Buczynowe Turnie aż do Przełęczy Krzyżne, na pewno też przejdzie do historii i to tej najpiękniejszej! Nie dość, że w piątek 13 po 13:00 zaczęliśmy, w totalnym upale, podejście pod ścianę, to jeszcze Ola, z którą nikt z nas wcześniej nie chodził i nie wspinał się po Tatrach, pokazała, że chcieć to móc! Świetna dyspozycja, sprzęt, no i dobry humor dopełniły pozytywnego wrażenia. Myślę, że mimo mojej i głównie Błażeja pomocy, to zdecydowanie jej zasługa… Nie ma co ukrywać, że salsowe pląsy pozytywnie wpływają na kondycję ciała i jego elastyczność :D. To, jak dla mnie, był najpiękniejszy piątek 13 w życiu! Wyrazy Szacunku także dla Adama, który z powodów zdrowotnych, początkowo odpoczął sobie nad Czarnym i Zmarłym Stawem, a potem nas zaskoczył i postanowił samotnie (w sensie bez nas) przejść przez osławioną Kozią Przełęcz do Doliny Pięciu i Roztoki, gdzie my po zejściu z Krzyżnego (już późnym popołudniem) spotkaliśmy go wyczerpanego, ale dumnego  :). Zasłużenie! No, Polskie Tatry Wysokie pokazały swą potęgę i piękno.

Ze spacerowych tras, o ile Krzeptówki czy „Regle” może trącą masowością, to jednak Droga za Bramką i Ku Dziurze, udowodniły, że i te skromne, krótkie szlaki w Tatrach Zachodnich potrafią być atrakcyjne florystycznie, krajobrazowo no i dać nieco cienia w upał. A słynna „Dziura”, gdzie trzeba mieć latarki, aby wejść, była zapowiedzią tego co dopiero ujrzeliśmy w przepięknej i przeogromnej Jaskini Bielskiej na Słowacji. Na koniec, już w skromnym gronie udało się jeszcze, także u naszych sąsiadów, wejść na Polski Grzebień (Polsky Hreben).

Są bardzo ciekawe, piękne, z cudownym światłem zrobione zdjęcia w naszej galerii z sierpniowego wypadu w Tatry Wysokie w ramach tegorocznych „Akcji”:
 http://www.cog.org.pl/galeria/index.php/tatry_wysokie?page=2

Chciałem także podziękować O. Boguchwałowi, Oli i Iwonie wraz ekipą z katowickiej Ligoty, a także Wojtkowi z Krakowa, który wraz z dziewczyną i przyjaciółmi, którzy tuż przez nami lub za nami zdecydowali się przyjechać w Tatry. Myślę, że relacje, ale i informacje, którymi się dzieliliśmy wspólnie były bezcenne! W następnym roku, oprócz sierpnia, tego typu wypadu będą także w słonecznym i ciepłym miejmy nadzieję wrześniu :D.

Jeszcze raz Serdecznie Wszystkim Dziękuję!!!
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:14:31 wysłana przez Admin »

Heryk444

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #6 : Luty 13, 2017, 09:01:14 »
Czyżby zrezygnowano z takich inicjatyw? Wielka szkoda, mało chętnych na tego rodzaju rozrywkę?

Stasiu55

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
  • Zobacz profil
Odp: Akcje weekendowe w Tatrach
« Odpowiedź #7 : Marzec 21, 2018, 09:01:18 »
Podłączam się do pytania. Nie będzie już weekendowych akcji ?  :P