Autor Wątek: Chojnik wczoraj i dziś  (Przeczytany 1502 razy)

Błażej

  • Administrator
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • Email
Chojnik wczoraj i dziś
« : Luty 02, 2010, 01:55:25 »
     Mam jak dziś przed oczami klasowe wypady z czasów podstawówki na zamek Chojnik, przynajmniej ze trzy, podobnie jak ścieżki, które na niego prowadzą, czerwony, czarny i zielony... Niektóre to po prostu dłużące się banalne serpentyny, inne natomiast stanowią prawdziwe wyzwanie, jak krótki szlak czarny (na strzałkę przez Zbójeckie Skały, idealny przy zejściu :D), nie udostępniany na ogół dzieciom. Sam zamek to cudowne zwieńczenie architektury z czasów Bolka II. Położony jest na wysokości 627 metrów n.p.m. z bardzo charakterystyczną południowo-wschodnią ścianą, która opada przeszło 150m w dół do tzw. Piekielnej Doliny (chłopaki, ściana czeka ;) ) Obecnie jest to warownia z umiejscowionym w środku schroniskiem i siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik.
     Niezwykle barwnie przedstawia się powieść o tragicznych losach pięknej Kunegundy, która poprzez swoją oschłość względem adoratorów skazała się na tragiczną samotność (czytaj http://szrama.vipserv.org/chojnik/leg1.html ).
     Pamiętam dobrze rozległy pejzaż roztaczający się z punktu widokowego, który znajduje się z tyłu zamku obchodząc go przed wejściem od prawej strony (uwaga stromo!). Mrocznie też przedstawia się sprawa tortur, zarówno głodowych w dziurze, jak i wiązania do dziedzińcowego słupa. O ile wiem nikt nie wyszedł z nich cało. Trzeba też wspomnieć liczne turnieje kusznicze, które już na stałe zagościły w tym miejscu. Trzeba uważać, którędy się przechodzi. Jest też możliwość postrzelać samemu.
     Niezwykle grube mury, małe okna obronne, świetne obejście po szczycie zamku. Widok z wieży również nie pozostawia złudzeń, nawet jako eksklawa Karkonoskiego Parku Narodowego, stanowi on nie lada gratkę dla miłośników turystyki górskiej.
     Więcej na stronach:
http://szrama.vipserv.org/chojnik/index.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Chojnik
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 06:13:03 wysłana przez Admin »
"To moja droga z piekła do piekła
W przepaść na łeb na szyję skok!
"Boskiej Komedii" nowy przekład
I w pierwszy krąg piekła mój pierwszy krok!..."
"...Do piekła! Do piekła! Do piekła!
Nie mam czasu na przejażdżki wiedźmo wściekła!"